Metale cechują się doskonałą odpornością na obciążenia mechaniczne i termiczne, są więc szeroko wykorzystywane do wykonywania elementów różnego rodzaju maszyn, urządzeń, instalacji i pojazdów. Do realizacji większości z nich niezbędne będzie jednak nie tylko znalezienie stopu o odpowiednich parametrach użytkowych, ale również osiągnięcie założonego wymiaru i kształtu. Sposobem na uzyskanie podzespołów o potrzebnej charakterystyce jakościowej będzie profesjonalna obróbka metali. W Toruniu specjalizuje się w niej firma TOR-tech. Przekonajmy się, jakie metody można w tym celu wykorzystać i sprawdźmy, jakie będą ich najważniejsze parametry.

Jakie są metody obróbki metali?

Metale można kształtować przy zastosowaniu różnych technologii obróbki. Wśród stosowanych najczęściej znajduje się obróbka ubytkowa, a zwłaszcza skrawanie, które polega na odspajaniu zbędnego naddatku w postaci wiórów przy użyciu odpowiednio dobranych krawędzi tnących. W jej ramach stosuje się frezowanie, toczenie, wiercenie oraz dłutowanie i przeciąganie. Popularna jest też obróbka plastyczna, której celem jest trwałe odkształcenie materiału za pomocą siły, która przekracza jego granicę plastyczności. W tym przypadku w grę wchodzi m.in. kucie, walcowanie, a także wytłaczanie. Często korzysta się również z obróbki termicznej. Obejmuje ona zarówno czynności mające na celu poprawę charakterystyki elementów np. przez ich hartowanie, jak i łączenie w wyniku spawania czy cięcie m.in. gazowe, plazmowe bądź laserowe.

Jakie powinny być parametry obróbki metalu?

Zakres i rodzaj optymalnych parametrów obróbki jest uzależniony od stosowanej technologii. Przy skrawaniu liczyć będzie się m.in. prędkość rotacji używanego narzędzia lub przedmiotu obrabianego, tempo, w jakim będą się one względem siebie przemieszczały, a także grubość warstwy, jaka zostanie odspojona. Przy metodach termicznych liczy się przede wszystkim temperatura, czas jej oddziaływania oraz tempo chłodzenia. Przy obróbce plastycznej kluczowa będzie wielkość zastosowanej siły.